Coworking – dlaczego to dobre rozwiązanie?

Coworking - na czym polega

Coworking jest zjawiskiem stosunkowo młodym – pierwsze biuro coworkingowe powstało w 2005 roku, w USA. Dosyć szybko okazało się, że pomysł pracy we wspólnie wynajmowanej, większej przestrzeni biurowej (bo na tym to z grubsza polega), to dla niektórych osób strzał w dziesiątkę. Dzisiaj coworking prężnie rozwija się na całym świecie, jest coraz bardziej popularny również w Polsce. Jeżeli jeszcze nie wiesz, czym jest coworking, koniecznie sprawdź, na czym dokładnie to polega i dlaczego właściwie warto korzystać z oferty biur coworkingowych.

Na czym polega coworking?

Czym jest coworking i na czym polega, można wywnioskować z samej nazwy. W tłumaczeniu na polski to po prostu wspólne pracowanie. Prowadzenie własnego biura wiąże się z kosztami. Dlaczego? Najpierw trzeba je odpowiednio wyposażyć, a później regularnie opłacać m.in. czynsz czy media. O wiele taniej i wygodniej jest wynająć miejsce do pracy w większym, przystosowanym do tego biurze. Ze wspólnych przestrzeni biurowych korzystają najczęściej freelancerzy i małe, zwłaszcza początkujące, firmy. Dlaczego coworking cieszy się tak dużym zainteresowaniem? Przede wszystkim jest to świetne rozwiązanie dla wszystkich, którzy szukają komfortowej przestrzeni do pracy, bez konieczności inwestowania we własne biuro.

Coworking – zalety

Biura coworkingowe oferują na wynajem nie tylko pojedyncze biurka w przestrzeniach open space, ale również oddzielne gabinety – to opcja idealna dla tych, którzy np. potrzebują dużego skupienia. Za coworkingiem przemawiają, oczywiście, względy ekonomiczne, co polega na tym, że za stosunkowo niewielkie pieniądze dostajemy komfortowe, świetnie wyposażone miejsce do pracy. Przestrzeń biurową można wynająć, w zależności od potrzeb, na godziny, kilka – kilkanaście dni lub cały miesiąc, można również podpisać umowę stałą. Dlaczego jeszcze warto korzystać z coworkingu? Firmy coworkingowe proponują często szereg dodatkowych opcji, które ułatwiają prowadzenie działalności, a do tego o wiele łatwiej można nawiązać ciekawe kontakty zawodowe.